Even de stad uit tijdens vastenavend?

Als u niet weet wat te doen op 10 en/of 11 februari is een uitstapje naar Antwerpen misschien een leuke bestemming. Dank zij een tip van De Scherminckel ontdekte uw redactie dat een belangrijk onderdeel van van de zogenaamde Spaanse omwalling van Antwerpen dat weekend voor het publiek toegankelijk is. Voor de aanleg van autotunnels en tramtunnels voor de Noorderlijn is (onder meer) de Kipdorpbrug van die vroegere omwalling uitgegraven. (het hele project, waardoor de Italielei en Frankrijklei verkeersluw worden gemaakt, wordt hier uitgelegd)
De brug blijft overigens bewaard, ofschoon enkele pijlers moeten verdwijnen om ruimte te maken voor een van de tunnels. De tunnels lopen straks dus onder de eigenlijke Kipdorpbrug door.
U kunt de historische bastion- en stadsmuren bezichtigen, ter plaatse zijn archeologen aanwezig om nadere toelichting te geven.
Meer informatie vindt u via deze links
Noorderlijn: archelogisch onderzoek Kipdorpbrug van start
en
Dagblad Demorgen: Publiek kring blootgelegde stadsomwalling te zien

De Spaanse omwalling werd geslecht om de aanleg van de Italielei en Frankrijklei mogelijk te maken

Gelukkig zijn de huidige generaties zich meer bewust dat sporen uit het verleden veel interessants bieden en dat het de moeite waard is om ze te behouden. Ook de Kipdorpbrug, of althans, een deel ervan, blijft in de toekomst zichtbaar voor het publiek. Omdat de leien indertijd over het tracé van de Spaanse omwalling zijn aangelegd, zal dit toch beperkt blijven tot  deze laat-middeleeuwse brug.
Afbeeldingen van andere delen van de Spaanse omwalling in deze grootse opgraving vindt u hier
Rechts ziet u de Spaanse omwalling geprojecteerd in de huidige bebouwing.

U vindt de Kipdorpbrug aan het eind van de Italielei waar deze overgaat in de Frankrijklei. Zie deze routekaart
Met de trein is deze plek nog makkelijker te bereiken, pakweg 300 m vanuit het station richting centrum.
Meer weten? lees dit artikel

Vergelijkbare berichten

  • Arleniusdag

    In Aarle-Rixtel wordt op 14 oktober een dag gewijd aan het leven en werk van Arlenius. Dit is geen activiteit van de Kring, maar graag brengen we deze interessante dag onder de aandacht van onze leden.

  • Hofzaallezing 2016-I: Op zoek naar de Romeinen

    Stad en inwoners van Bergen op Zoom mogen zich gelukkig prijzen met het archeologenteam Vermunt en Van der Kallen, dat middels zorgvuldig veldonderzoek de toch al rijke geschiedenis van de stad en ommelanden nog steeds weet aan te vullen.
    De hofzaallezing van drs. Marco Vermunt laat het licht schijnen over ontdekkingen van de laatste vijf jaren, die tezamen een verrijking van de historie van de streek opleveren.

  • BRIE excursie “Verbroedering met sigaren sinds 1904”

    Op woensdag 24 september 2014 organiseert de Stichting Brabants Industrieel Erfgoed een excursie naar de Agio sigarenfabriek in Westerlo en de Abdij van Tongerlo in België. De in 2002 in Westerlo gebouwde sigarenfabriek vindt zijn oorsprong in de in 1904 door Jacques Wintermans gestarte sigarenfabriekje in Duizel. De abdij van Tongerlo werd gesticht in 1130.

  • In Memoriam – Jan Hopstaken (1947–2025)

    “Belangrijk is niet alleen de weg die je gaat, maar ook het spoor dat je achterlaat.” Treffender kan het niet. Jan Hopstaken heeft met zijn kennis, inzet en betrokkenheid een indrukwekkend spoor achtergelaten. Zijn grote passie, naast zijn gezin, was geschiedenis – en die heeft hij op onvergetelijke wijze gedeeld met velen. Passie voor geschiedenis…

  • Lezing: buitenplaatsen van de familie Cuypers-van Mattemburgh

    Het West-Brabantse landschap kent vanouds vele fraaie landgoederen en buitenplaatsen. Diverse van deze historische parels waren in het verleden eigendom van leden van de familie Cuijpers. De basis werd in 1796 in Oudenbosch gelegd met het huwelijk tussen P.J. (Petrus) Cuypers en Maria van Mattemburgh. Beide families waren toen reeds generaties lang in West-Brabant geworteld en eigenaren van huizen, bossen en landerijen.